Botox Uygulaması Nedir?

Botulinium isimli bakterinin üretmiş olduğu toksinin kas hareketlerini engellediği, yani aslarda geçici felce sebep olduğunun anlaşılmasından sonra, bu bilgi, estetik cerrahi alanında, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırıcı bir uygulama olarak kullanılmaya başlanmış, uygulama da adını, bakterinin isminden alarak Botox uygulaması olarak adlandırılmıştır. Bayanlar için estetik açıdan belki de en önemli konulardan biri, daha genç gözükmek daha canlı ve kırışıksız bir cilde sahip olmaktır. Çevresel etkenler ve vücudun fizyolojik süreçlerinin etkisine bağlı olarak yaşlanma kaçınılmaz olsa da botox uygulamaları ile bu belirtileri var olsalar bile belli bir süreliğine ortadan kaldırmak mümkündür.

Botox Sadece yaşlanma Belirtilerine Karşı Mı Kullanılır?

Estetik türk cerrahi ve botox uygulaması, ayrılmaz bir ikili haline gelmiş olsalar da Botox’un tıbbi açıdan daha farklı kullanım alanları da mevcuttur. Örneğin ellerde ve koltukaltında aşırı terleme sorunu ile karşı karşıya kalan kişilerde, botox enjeksiyonu son derece etkili bir uygulamadır. Ter bezlerinin geçici olarak inaktive edilmesine yarayan bu enjeksiyon sayesinde, kişinin sorunu da geçici olarak ortadan kaldırılmaktadır.

botox uygulaması

Neden Botoxa Ön Yargı İle Yaklaşılıyor?

Botox işlemi var olduğu ilk günden bu yana önyargı ile yaklaşılan bir işlem olmuştur. Bunun sebebi, yapılan yanlış botox uygulamaları sonucunda, kişinin yüz ifadesine ve yüzündeki kas hareketlerinde meydana gelen anormallikler olmaktadır. Uygulamanın ilk çıkmış olduğu dönemlerde, konu hakkında yeterli deneyimi olmayan herkesin botox yapmaya başlaması ile birlikte bu tür vakalarla sıkça karşılaşılmıştır. Ancak bu konuda botox cerrahı olarak başarısını kanıtlamış kişilere güvenebilirsiniz.

Botox Başka Estetik Yöntemleri ile Birlikte Uygulanabilir mi?

Yaşlanma belirtileriniz fazlalaşmış ise bu uygulamayı, kombine estetik cerrahi yöntemleri ile birlikte tercih edebilmeniz de mümkündür. Örneğin yüz ve dudak dolgusu uygulamaları bu konuda en fazla tercih edilen estetik cerrahi yöntemleri olarak karşımıza çıkar. Botox ve dolgu işlemi, yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırmada en fazla tercih edilen yöntemlerdir.

Botox’un Etki Süresi Uzatılabilir mi?

Botox’un etki süresi bilindiği gibi maksimum 6 aydır. Yani enjeksiyon yapıldıktan sonra, uygulama bölgesi, bir hafta içinde kendini toparlar, iki ay içinde maksimum gergin ve kırışıksız görünümüne kavuşur, 4. Aydan sonra ise etkisi giderek azalır ve 6. Ayda tamamen son bulur. Bu durumda aynı bölgeye tekrar botox yaptırabilirsiniz. Aynı bölgeye belli periyodlar ile botox enjeksiyonu yapılması, işlemin etki süresini uzatmaktadır. Elbette tercih edilen kliniğin ya da botox uzmanının uygulama konusundaki deneyim ve başarısı da etki süresi üzerinde doğrudan etkilidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir