Solar Panellerinin Özellikleri Nelerdir?

Solar Panelleri

Güneş ışığının enerji üretiminde kullanımının geçmişi uzun yıllara dayanmıyor olsa da son derece temiz, kullanışlı ve ucuz bir enerji kaynağı olan güneşin bu teknik ile enerji üretiminde değerlendirilmesi, enerji sektöründe yeni bir devrimi de beraberinde getirmiştir. Güneş enerjisi bir evin enerji ihtiyacını tüm yıl boyunca karşılayabilmekle birlikte, özellikle fabrikaların ve santrallerin bu tekniği tercih etmesi, daha temiz enerji üretimi ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının kullanımı bakımından son derece önemlidir.

Tarım sektörü de dahil olmak üzere, bu enerji üretim tekniğinin tüm dünyada birçok sektörde kullanımı her geçen gün yaygınlaşmaktadır. Yazımızda solar panellerinin özelliklerinden bahsedeceğiz.

Solar Panelleri Nedir?

Solar panelleri nedir denecek olursa, bu sistemlerin basitçe, silikon hücreleri bulunan ve bu hücrelere gelen güneş ışınlarını elektrik enerjisine çeviren sistemler oldukları söylenebilir. Sistemin maliyetinin yüksek olması söz konusu olsa bile sistemin bir ev için kurulduğu düşünülecek olursa, kendini amorti etme süresi 5 ila 7 yıl arasında değişmektedir. Sistem maliyetini düşük tutacak uygulama ve kurulumlar bu süreyi kısaltabilmektedir.

Solar panelleri elektrik üretimi, zannedildiği kadar basit değildir. Çünkü gelen güneş enerjisinin tümünün verimli olarak kullanılması söz konusu olmaz. Plakalara gelen ışık içerisinde sadece belli dalga boylarında olanları fotovoltaik sistem tarafından soğurulabilir. Bu verim kaybına yol açar. Güneş panellerinin verimini artırmak konusunda mevcut projeler bulunsa da şimdilik bu panellerin ortalama verimi %15-20 arasındadır.

Solar Panelleri Nasıl Çalışır?

Güneş paneli elektrik üretimini sahip olduğu hücreler ile gerçekleştirir. Güneş panelleri nasıl çalışır konusu hakkında basit bir inceleme yapılacak olursa, güneş ışınları içerisine yansıtıcı aynalar bulunan hücrelere geldikten sonra aynalar sayesinde güneş ışığının çoğaltılması prensibi ile ışık enerjisi çoğaltılmakta ve sonra da bu enerjinin elektrik enerjisine dönüştürülmesi söz konusu olmaktadır.

Dönüşüm yine güneş pillerinde yapılır ve sistemin diğer ekipmanlarına aktarılır. Çoğaltılan ışık enerjisi çarpma ile milyonlarca fotonu ortaya çıkartır ve fotonlar silikon plakalar tarafından emilir. Daha sonra kendi içerisinde artı ve eksi kutuplara sahip plakalar sayesinde enerji diğer ekipmanlara elektrik enerjisi olarak geçiş yapar.

Solar Panelleri Nasıl Yapılır?

Solar panelleri nasıl yapılır konusunda öncelikle kullanılacak malzemelerden bahsedilmelidir. İhtiyaç duyulan malzemeler, bakır levha, silikon ve akü gibi ekipmanlardır. Bu sistemlerin kişiler tarafından yapılabilmesi mümkün olmakla birlikte, kaliteli bir üreticiden temin edilmeleri daha fazla verimle elektrik enerjisi üretmeyi sağlamaktadır. Silikon güneş enerjisine karşı elektrik üretim duyarlılığına sahiptir. Bir araya getirilen silikon levhaların doğru akım ile birbirlerine bağlanması ile güneş paneli yapılabilir.

Elektriğin tümü, bir kablo yardımıyla sisteme bağlı olan akülerde şarj edilir. Güneş panellerini kullanırken enerjiyi doğrudan kullanabilme ya da depolayabilme imkanınız da bulunmaktadır. Güneşsiz günler için, çok sayıda aküyü güneşli günlerde iken doldurabilmeniz mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir